Een tijdsbeeld en een werkelijke plaag is de toename van de bureaucratie. Je kunt geen journaal zien of op welk vlak dan ook: gezondheidszorg, jeugdzorg, onderwijs of onze regering; je kunt het zo gek zo gek niet bedenken of het monster van bureaucratie duikt op.
Wat is nu precies de diepere esoterische betekenis achter deze ware plaag.
Laat ik eerst een omschrijving geven wat precies bureaucratie is:
De definitie die in het woordenboek wordt gegeven is als volgt: 1. het (al te) strikt volgens de voorschriften handelen van ambtenaren, met als gevolg een starre, verstikkende houding tegenover het publiek.
2.Bureucratieën; het geheel van op deze wijze optredende ambtenaren en de ambtelijke voorschriften die zij volgen.
We zijn dus angstvallig op zoek naar zekerheden blijkt dus uit het extreem opkomend fenomeen bureaucratie.
Wanneer je astrologisch inzicht wilt krijgen in bureaucratie dan kijken we vooral naar de planeet Saturnus en naar het tiende huis van een land waar de zogenaamde wetten onder vallen. In de Nederlandse horoscoop staat Saturnus in waterman in het achtste huis en het tiende huis begint op de 29ste graad van waterman waar dus Saturnus en Uranus over heersen. Er is dus een bekrachtiging aanwezig in deze horoscoop. Dit wil zeggen dat de twee onderdelen die dus met bureaucratie te maken hebben naar elkaar verwijzen. Zo verwijst Saturnus naar het teken van de MC en de MC (ook behorend tot de uitingen van bureaucratie) verwijst dus naar het teken waar Saturnus in staat.
Kortom de Nederlander heeft sterk iets met bureaucratie.
Terug naar mijn stelling: behoefte aan bureaucratie verwijst naar het opzoek zijn naar zekerheden. Het je als het ware indekken tegen alle onzekerheden die het leven nu eenmaal met zich meebrengt; houvasten en regels om te kunnen leven.
Heel knap is dat Rudolf Steiner aan het begin van de vorige eeuw dit gevaar van bureaucratie aan zag komen voor deze tijd en wat later schreef George Orwell het boek “1984” waarin hij zijn verhaal in het extreme schetst hoe een samenleving wordt geterroriseerd door regelgeving; het leven is daar dus onleefbaar.
Steiner gaf een verklaring voor de bureaucratie; hij voorzag dat de drieledigheid van de mens (het denken, voelen en willen) uit disbalans zou raken omdat het denken doordat het bewustzijnszielentijdperk ging aanbreken, de overhand zou krijgen samen met het willen. Wanneer het voelen in de klem komt, worden primair veelal angsten verdrongen. Immers angsten worden hoofdzakelijk waargenomen in het voelen en dringen zich daarna als denkbeeld op in het brein van de mens waardoor weer vervolgens een verlamming in de wil op kan treden.
Bureaucratie is dus onbewust gevoelens die in regels zijn omgezet; je als het ware indenken tegen angsten. Het vreemde nu is dat juist door dit krampachtige indekken er veel meer misgaat omdat niemand meer contact heeft met de motor er achter, de angst. Neem nu b.v. onze 1700 onnodige dodelijke slachtoffers in de gezondheidszorg die niet nodig waren geweest doordat er inadequaat gehandeld wordt bij medisch handelen. De één vertrouwt op het dossier en de kennis van de ander terwijl dit meestal visa verse is. Dit geeft een schijnbaar veilig gevoel maar blijkt in de praktijk helemaal geen veiligheid in zich te dragen omdat door de regels lijkt of je verantwoordelijkheid is gedelegeerd.
Omdat karmische astrologie vooral met de polair werkt, kun je bij een eventuele genezing van een uit de hand gelopen proces ook het medicijn of noem het antwoord vinden op dit proces.
Als nu Saturnus de planeet is die bureaucratie sterk in de hand werkt moet je naar de polaire planeet kijken van Saturnus; dit is dus de Maan (Dubbele planetenprocessen van Prof Lievegoed). Kijken we naar het tiende huis van Nederland dat dus staat in waterman dan weten we dat leeuw het polaire beeld is van waterman en dat daar de Zon over heerst.
Voor Nederland is het dus zo dat wanneer we ons meer identificeren met de Maan en Zon we de bureaucratie het beste kunnen bestrijden.
Hoe zou dit er uit kunnen zien?
De Zon staat in de horoscoop van Nederland in vissen in het tiende huis conjunct Mercurius en Pluto. De Zon heeft te maken met de identiteit van een land, het teken vissen waar de natuurlijke kwaliteiten liggen. Vissen is een bij uitstek spiritueel beeld dat veel empathie heeft en buitengewoon bewegelijk is (dus de tegenvoeter van bureaucratie) Pluto wil per definitie breken met oude patronen en Mercurius stimuleert dit met zijn bewegelijkheid.
De boodschap is duidelijk: we moeten af van al onze uiterlijke zekerheden en meer om ons heen kijken naar minder bedeelden. De Maan, deze verwijst naar ons collectief gevoel, staat in stier. Stier is degelijk en betrouwbaar, iets wat meer bij bureaucratie hoort dan naar de oplossing daarvan. Toch staat de Maan in het elfde huis; en daar zit nu juist de oplossing omdat het elfde huis per definitie sociaal is. We moeten dus gevoelsmatig de omgeving/onze sociale omgeving leren vertrouwen. Indekken tegen allerlei zaken die een onlustgevoel veroorzaken helpt niet, maakt alleen maar ongeïnteresseerd en biedt schijnoplossingen.


