Elke dag probeer ik in het bos een wandeling te maken. De laatste dagen schoot het er een paar keer bij in omdat het weer triest en regenachtig was,maar na een paar dagen ging ik er toch weer op uit en kwam in een filosofische overpeinzing terecht.
Al enige maanden zie ik op mijn wandelingen dat nogal wat bomen een rode markering hebben. Toen ik dat eens goed observeerde zag ik dat het om bomen gaat die er niet al te florissant uitzien. Ik vermoedde al enige tijd dat ze waarschijnlijk geveld zouden worden door de betreffende gemeente die er verantwoordelijk voor is. Toen ik dan ook na een paar ‘wandel loze’ dagen weer het bos in liep was het vonnis kennelijk geveld want een bijna gesloopt bos werd zichtbaar.
Nu weet ik van jongs af aan al dat er soms rigoureus gesnoeid moet worden wil je een gezonde flora en fauna behouden. Zo herinnerde ik me uit mijn jeugd dat er altijd spanningen waren tussen mijn vader en moeder wanneer onze mooie tuin gesnoeid werd door mijn vader. Mijn moeder was altijd boos op hem omdat er in haar ogen veel te veel was weggesnoeid en ze liet zich dan ook niet onbetuigd over haar ongenoegen (mijn moeder was een onvervalste waterman die van haar hart geen moordkuil maakte😉).
Mijn vader was al sinds de zestiger jaren van de vorige eeuw biologisch dynamische tuinbouwer en werd tot in Zeeland (we woonden in Gelderland) gevraagd om te komen snoeien omdat hij zo goed bomen kon lezen. Helaas kon hij mijn moeder niet van de noodzaak overtuigen dat het soms het beste was om stevig in te grijpen.
Toen ik de kaalslag vanmiddag in het bos zag, dook de bovenbeschreven herinnering op ergens uit mijn onbewuste en kwam zodoende op een essentieel verschil met wat ik nu zag. Waar mijn vader gericht snoeide en het hem soms veel moeite kostte om het desbetreffende niet erg levensvatbare element te verwijderen, werd dat met liefde en aandacht gedaan. Terwijl ik nu waarnam, dat dit met grote machines wordt gedaan en dat om de betreffende boom allerlei struiken en kleine gewassen worden vernield. Ook zag ik dat sommige rood gelabelde bomen de dans ontsprongen waren en er vaak nog meer beschadigd bij stonden. De paden waren bovendien met rupsbanden van de machines vernield en je herkende het wandelpad niet meer
Ik moest toen ongemerkt weer denken aan het fantastische boek dat ik een paar jaar geleden heb gelezen van Peter Wohlleben Het verborgen leven van bomen waarin te lezen is hoe bomen sociale wezens zijn die elkaar ondersteunen in moeilijke tijden, bijvoorbeeld bij droogte. Het kappen van bomen is soms noodzakelijk maar als ik kijk hoe mijn vader dit deed en hoe het tegenwoordig vaak ruw en liefdeloos wordt gedaan met machines, dan denk ik als het waar is wat Wohlleben beschrijft, (ook in zijn andere boeken) dat deze manier van werken wel eens tegen ons kan werken. Immers onze hoge CO2 uitstoot kan voor een groot deel opgevangen worden door bomen die het overdaad aan CO2 omwerken, zo ontdekte recentelijk een Zwitserse wetenschapper. Deze wetenschapper rekende uit hoeveel bomen er aangeplant moesten worden om de CO2 gehalte naar beneden te brengen tot de wenselijke hoogte. Helaas worden deze bomen die geveld worden meestal niet opnieuw aangeplant, gewoon omdat er geen ruimte voor is en er geen zingeving aan bomen wordt gegeven.
In het Vademecum van Hajo Geurink Heerserschappen vallen bomen in het algemeen onder Zon en Saturnus (bomen kunnen honderden jaren worden) beide hoofdplaneten volgens de astrologische Hubermethode. Beide zijn omdat ze tot de hoofdplaneten behoren, van essentieel levensbelang voor ons functioneren op aarde! Laten we daarom als het mogelijk is een boom planten, als het niet in onze tuin is dan ergens anders tot meerdere glorie van de aarde waar we allemaal op moeten leven! NB specifieke rassen bomen hebben nog een bij-kleuring zoals b.v. de Berk onder Venus valt en de Eik onder Mars.



7 reacties. Plaats een nieuwe
Heel herkenbaar je verhaal over het bijna geweldadige rooien van bomen, vaak het gevolg van een economische keuze. Het is natuurlijk verl goedkoper omdat snel en zonder enige zorgvuldigheid te doen. Ik ervaar bijna altijd fysiek ongemak bij deze praktijken en ben ook erg blij met je oproep om bomen te planten. Er vinden op dit moment veel initiatieven plaats, b.v http://www.aanpoten.nu en de actie Struikroven. Maakt mij altijd heel blij. Dat boek over de bomen ga ik zeker lezen
Bedankt voor je reactie Suzanne; de boeken van Wohlleben kan ik warm aanbevelen. Het geeft een heel andere wetenschappelijk, spirituele kijk op de natuur.
Een hartelijke groet,
Dank voor je heerlijke berichten.. Fijne dag allemaal!
Dat boek van Wohlleben is inderdaad prachtig, en ook ben ik het met de strekking van je mooie bericht van harte eens. Je opmerking over CO2-uitstoot echter, (sorry maar wellicht schrik je van mijn opmerking), die is onjuist. Ga maar na: in 1850 (volgens het IPCC) startte de opwarming, veroorzaakt door de CO-2 uitstoot, maar we hadden zojuist een Kleine Ijstijd achter de rug, waarna het klimaat weer opwarmde, en deze ups and downs qua temperatuur zijn er altijd geweest. Verandering is namelijk inherent aan klimaat. Daarvoor was er een periode geweest inde Middeleeuwen met relatief hoge temperaturen. En in de Romeinse Tijd was het gemiddeld 2 graden warmer dan nu. En toen is er geen ramp gebeurd, voor zover ik weet. Als grondige denker moet je natuurlijk het falsificatieprincipe van Karl Popper gebruiken en niet slaafs de pseudo-wetenschap van het IPCC volgen.
Het IPCC heeft trouwens de periodes die ik zojuist vermeldde “weggemaakt” (het KNMI heeft iets dergelijks gedaan met de hittegolven in het eerste gedeelte van de vorige eeuw.)
Als je me niet gelooft lees dan de recente boeken van Patrick Moore en het pas verschenen boek van Jules de Waart (“Geloof Niet Alles”). Dit moest me even van het hart. Lees je boeken overigens graag.
Dank je voor je uitgebreide reactie! interessant! Ik ga me er zeker in verdiepen want inderdaad hebben we een ijstijd gehad en meerdere schommelingen in het klimaat. Recht overeind blijft echter staan dat we met zijn allen roofbouw plegen op onze aarde…
Met die laatste zin in je reactie ben ik het uiteraard helemaal eens! We kunnen wat dat betreft niet comfortabel achterover leunen. Het is echter wel zo dat klimaat samen met milieuvervuiling e.d. op één hoop worden gegooid. CO2 wordt als een “gif” beschouwd, dat de atmosfeer vervuilt. Niets is minder waar. Als het CO2 daalt (dat wordt gemeten in ppm) neemt de plantengroei op aarde af, en loopt het leven gevaar. Als iemand tegen zijn planten praat, ademt hij CO2 uit, en dat bevordert de groei van de planten, die snakken naar CO2. Tuinbouwers (met kassen) weten dit ook heel goed.
Het huidige CO2-beleid gaat écht niet werken en is gebaseerd op slechte wetenschap.
Ja klopt helemaal! Zo voeg ik in mijn aquarium elke dag CO2 toe anders krijg je groei van allerlei ongewenste algen. Inmiddels lees ik het nieuwste boek van Wohlleben: ‘De geheime band tussen mens en natuur’, waarin nog niet gekende verbanden tussen mens de aarde worden besproken! Voor mij een openbaring!